Spring til indhold

Kværs – Her hilser vi på hinanden

Et ambitiøst projekt støttet med 700.000 kroner af Nordea Fonden – ”her bor vi-puljen”. 

Landsbyrådet vil i et unikt samarbejde skabe tre udendørs fællesskaber, hvor det skal være nemmere for alle at finde et sted at mødes og hilse (mojne) på hinanden. Et sted hvor leg, læring og dannelse går hånd i hånd.

Vi vil udnytte vores fantastisk beliggenhed midt i naturen, så vi kan forstærke tilflytningen til vore aktive landsbyer. Vi har et foreningsliv og en god opbakning til alle de ting, der opstår i Kværs. Vi har bare ingen dertil indrettede steder ud over vores fantastiske idrætsanlæg, institutionsområde og den nærtliggende natur at mødes i. Dette har vi et brændende ønske om at skabe nu.

Det er steder, hvor vi kan hilse på hinanden, kan være sammen, lege samme og bevæge os sammen, så vores by fremstår, som det bedste der findes. Projektet bygger bro mellem byens borgere, dagplejere og børnehave, friskole og foreningsliv. Projektet skaber sikre vejpassager, motorik/fitness-bane til brug for alle aldre, rekreationsområde ved en skovsø, en stor naturlegeplads, handicapvenlige stier/adgangsforhold, og et stort samlingssted for alle byens indbyggere, frivillige, foreninger og besøgende.

Den første milepæl i budgettet, 700.000.- ud af et budget på 830.000.-, er nu nået.

Næste trin i projektet er i oktober 2020, hvor vi vil arbejde benhårdt på at skaffe de sidste 130.000 gennem øvrigt fonds/sponsorat arbejde, hvilket vil gøre det muligt at hele projektet kan stå færdigt i maj 2021.

Vi har en god proces i projektgruppen og skal nu til at færdiggøre den sidste aftale med Sønderborg Kommune, hvilket vi forventer at have på plads, inden udgangen af 2020.

 

Hvis I ønsker at høre mere, kan I kontakte projektleder

Michael Beck – MB Sport & Event ApS
T. 31 78 77 48 / M. kontakt@mbse.dk

Eller

Niels Peter Nielsen – formand for Kværs – Tørsbøl – Snurom Landsbyråd
T. 25 11 38 00 / M. ingeniels@kgnielsen.dk

Del på Facebook